Pożyczanie
Spora część Polaków ma zdolności kredytowej. I to nie z powodu braku środków na ich spłatę. Wiele banków nie daje możliwości wzięcia kredytu, jeśli jest się zatrudnionym na umowę o dzieło, lub zlecenie.
Bardzo ciężko jest także o pożyczkę zaczynając działalność gospodarczą - zazwyczaj trzeba czekać co najmniej rok, a ilość dokumentów, które trzeba dostarczyć do instytucji finansowej, może zniechęcić. Jeszcze gorzej jest, jeśli jest się udziałowcem w spółce.
Na remont
Polacy bardzo chętnie sięgają po karty kredytowe oraz pożyczki konsumpcyjne, często są to relatywnie małe kwoty. Wiadomo, że nie wszystko można sfinansować za pomocą własnych oszczędności (zwłaszcza, jeśli ich brak), bywa że kredyt jest zwyczajnie koniecznością, ponieważ tych wydatków nie da się uniknąć.
Jedną z takich sytuacji może być remont domu, lub mieszkania. Czasami nie chodzi o przemalowanie ścian, czy położenie paneli na podłodze, ale chociażby o zakup opału, lub instalacji grzewczej. Ciężko przełożyć remont na później, gdy z dachu cieknie. W takich sytuacjach, gdy nie mamy odpowiednich środków, to trudno - idziemy po kredyt.
Jak wziąć taki kredyt i nie żałować? Banki mają wiele różnych ofert, jednak nie zawsze najkorzystniejszą da nam bank, w którym mamy konto. Owszem, mają pełną historię finansową, więc obliczenie zdolności kredytowej jest szybkie. Pamiętajmy, że nie tylko oprocentowanie pożyczki ma znaczenie. Może ono wydawać się bardzo korzystne, jednak... jest jeszcze marża. Zanim skorzystamy z oferty, dobrze podliczmy wszystkie koszty, sprawdźmy czy nie żadnych ubezpieczeń, czy innych dodatkowych kosztów.
Pożyczanie w banku
Podsumowując - firmy mają naprawdę pod górkę. Łatwiej o kredyt będzie pracownikowi, zatrudnionemu na umowę o pracę, niż właścicielowi tej firmy. To jest paradoks, ale niestety prawdziwy.
Żeby młodzi ludzie mogli zakładać firmy i inwestować w swój biznes, go rozwijając, potrzebny jest dostęp do kapitału. Mało kto ma wystarczające środki, jest to zbyt trudna do przeskoczenia bariera. Czasami niestety kończy się to wzięciem pożyczki w wątpliwym miejscu, z bardzo wysokim kosztem. Nie powinno tak być, ale nie zanosi się, na zmianę zasad przez banki. Jest odwrotnie - z każdym rokiem wymagania dla przedsiębiorców są coraz bardziej wyśrubowane.
Jak wziąć kredyt?
Jak zaciągnąć pożyczkę i na tym nie stracić? Jeszcze dwa, trzy lata temu można było uzyskać poradę - udaj się do doradcy. Niestety, wiele osób ufając doradcom finansowym, podjęło błędne decyzje.
Jeśli mamy do zainwestowania oszczędności, ale kompletnie nie mamy pojęcia o bankowości i lokatach, to idziemy do doradcy finansowego po poradę. I mamy zaufanie, że jego wiedza i doświadczenie zagwarantuje, że wybierzemy najlepszą opcję. Niestety, wyszło, że doradcy nie wcale nie pomagają klientom. Doradzają produkty, z których nalicza im się najwyższa prowizja, nie zawsze informując o tym, czym ryzykuje klient. W efekcie wiele osób straciło swoje oszczędności.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz